Anasayfa
 • Yangın Sprinkleri (fire sprinkler)

  sprinklerOtomatik sprinkler bir su kaynağına bağlı bulunan ve içinde su bulunan boru sistemlerine montaj edilirler. Bu sistemlerde yangından oluşan ısının etkisiyle sprinkler açılır ve suyun yanan maddelerin üzerine boşalmaya başlamasını sağlarlar. Sisteme bağlı herhangi bir sprink yangından oluşan ısının etkisi harekete geçirek suyun akışını sağlar. Serbest kalan su sprinklerdeki yansıtıcıya çarparak dağılır ve yangın mahalline düzgün bir yağmurlama şeklinde boşalması sağlanır.

  Kullanım alanındaki şartlara bağlı olarak, sprinkler 40°C ile 350°C arasında belirlenen bir sıcaklık değerinde aktif hale geçmek için dizayn edilirler. Sprinklerin çoğu yaklaşık olarak dakikada 70 ile 100 litre arasında suyun yangın mahalline boşalmasını sağlarlar. Sprink sistemi ortak bir kolondan beslenen zonlara ayrılabilir. Sistem zon büyüklüğü; Yapının yangın tehlike sınıfına bağlı olarak belirlenir.

  Yüksek depolama alanlarında, herhangi bir besleme kolonuna bağlanan her bir kattaki maksimum kat alanı 3716 m²’nin üzerinde olmamalıdır. Bir sprinkler zonu birden fazla kata veya ayrı kullanım bölgesine hitap ediyorsa, katların veya bölgelerin girişine izlenebilir kesme vanası, akış anahtarı ve test ve drenaj vanası konulmalıdır. Islak borulu sprinkler sisteminde borular, sürekli olarak basınçlı su ile dolu durumda tutulur. Sadece donma riski olmayan ve çevre sıcaklığı 95 °C’ yi geçmediği yerlerde uygulanır.

  Bu bilgi size yardımcı oldu mu?

  0 Oylama

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu