Bizler bir bilim platformu geliştirme peşindeyiz. Bu platformda, bilim severlerin birbiriyle etkileşime geçebilmesini, okulda göremedikleri eğitimi görebilmelerini, kendilerine özel eğitim programları hazırlayabilmelerini, akademisyen ve uzmanlarla bilim severleri buluşturabilmeyi ve daha fazla şeyleri yapmayı amaçlıyoruz.

Bu açıdan bakıldığında, sizlerden gelen maddi destekler Mühendis’in daha da gelişmesini, yeni projelere ve uzmanlara yatırım yapabilmemizi ve arka planda yıllık giderlerimizi karşılamayı mümkün kılıyor.

Şu durumda, Mühendis’i sürdürebilmemizi sağlayan güncel gelir kaynaklarımızı şu şekilde özetleyebiliriz:

Reklamlar

Mühendis genelinde, birçok diğer platformun yaptığı gibi, Google Reklamlar aracını sitenin genel performansı açısından kullanmamaktayız. Bu nedenle çeşitli kişiler, firmalar ve organizasyonlardan reklamlar alabilmekteyiz. Bu reklamlar, sitemizde çıkan Google Reklamlar kutularından bir veya birkaçının yerinde yer alabilmektedir.

Bunun dışında çeşitli markalar ile bizim için reklam anlaşması yapmak çok zor; çünkü içeriklerimiz milyonlarca izlenmesi/okunması için değil, yukarıda belirttiğimiz hedeflerimiz çerçevesinde, Türkiye’de Türkçe bir bilim arşivi yaratmak amacıyla yapılıyor. Şüphesiz eğlence sektörü ile kıyaslanacak olursa, bilim anlatıcılığının ne kadar tüketildiğini tahmin edebilirsiniz.

Buna rağmen kendi şartlarımıza, ilkelerimize ve vizyonumuza uyan reklamları almayı ve ek gelir kaynakları yaratmayı bir alternatif olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle diğer yöntemlerle de eksiklerimizi kapatmaya çalışmaktayız.

Ürün Satışı

Türkiye’de ürün üretmek aşırı maliyetli olduğu için bu yöntemin gelir miktarı dikkate değmeyecek kadar düşük. Ancak yılda birkaç ürün satarak bizi sürdürülebilir kılması mümkün olan projeler üzerinde çalışmamız sürüyor. Bu ürünler mağaza bölümünde satılmaktadır.

Ücretli Üyelik

Burada kastedilen amaç bazı bölümlerin aylık ve yıllık üyelik kısımları için talep edilen ücrettir. Piyasada veya okul hayatında işe yarayabilecek bir çok kaynağı birarada toplamaya çalışıyoruz. Bunu yapmak ciddi anlamda emek, zaman ve kaynak gerektiriyor. Yine de telif haklarını ihlal etmemeye azami dikkat ediyoruz.

Kitle Fonlama

Bizler için sürdürülebilirliğimizin diğer bir kaynaklarından biri de kitle fonlama destekleri, yani okurlarımızın tek seferlik veya aylık olarak Patreon ve Kreosus üzerinden bize yaptıkları destekler. Fakat kitle fonlamada hedeflenen düzeyleri tutturmak oldukça zor bir iş ve uzun yıllar alabiliyor.

Devlet ve Özel Kurum Fonları

Mühendis’te sürdürdüğümüz ilkeli bilim anlatıcılığını destekleyebilecek devlet ve özel kurum fonlarına aralıklarla başvuru gönderiyoruz. Ancak şu anda buradan bir gelirimiz bulunmuyor. Zaten bu tarz başvurular da sürdürülebilirlik odaklı değil, spesifik bir projeyi bitirmeye odaklı oluyor.

Sponsorlu İçerikler

Buna ek olarak, güvendiğimiz yayıncılardan sponsorlu içerikler de alabiliriz. Sponsorlu içerikler, bilimle ilişkili bir konuda bir firmanın, kurumun veya organizasyonun Mühendis okurlarına bilgi verme amacıyla yazıp yayınladığı, bilimsel standartlara uygun yazılı içeriklerdir.

Bu içerikler içinde kimi zaman spesifik bir ürüne dair bilgiler verilebiliyor olsa da, çoğu durumda sadece o firmayla ilişkili bir bilimsel konunun tanıtımı yapılmakta ve daha fazla bilgi almak için firmanın internet sitesine yönlendiren bağlantılar kullanılmaktadır.

Kafanızda soru işaretleri kalırsa, bize iletisim[at]muhendis.web.tr üzerinden ulaşabilirsiniz. Sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyar, desteklerinizi bekleriz.

MÜHENDİS AİLESİ