muyendis yazarlık

Aramızda Olmak İstemez misin?

Mühendis, Dünya’nın her yerinden insanların ulaştığı ve hızla büyüyen bir bilim platformudur. Herkes Mühendis’te kendi yetenek ve becerileri çerçevesinde katkı sağlayabilir.

Mühendis’i takip eden ve/veya Mühendis’e katkı sağlayan herkes, “Mühendis Ailesi”nin bir parçasıdır. Dolayısıyla bu aile içerisinde geliştirilen her ürün, ailenin ortak emeği ve ürünü olarak görülmektedir.

Yazar kadromuz piyasada aktif olarak çalışan mühendislerden, kendini geliştirmek isteyen meraklı öğrenci ve gönüllü kişilerden oluşmaktadır.  Siz de yazar kadromuza katılarak yazı yazmak, çeviriler yapmak, alt yazı çalışmaları yapmak, grafik tasarımlar geliştirmek, eğitim materyalleri hazırlamak, indirilebilir içerikler yüklemek gibi yaygın katkılara olduğu gibi; evrim veya bilimle ilgili video serileri hazırlamak, kitaplar yazmak, akıl oyunları geliştirmek gibi daha sıra dışı ve üst düzey katkılara da kapımız sonuna kadar açık! Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız, bize maddi destekte bulunarak gelişmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Yayınlanan yazılar yazara ait olduğundan istediği zaman silme talebinde bulunabilir. Bununla ilgili olarak detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Mühendis, herkesin gönüllü katkı ve desteğine açık bir bilim oluşumudur. Mühendis ekibimizde yer alanlara herhangi bir maaş veya ücret verilmemektedir. Ancak sitemizde belli bir yayın sayısına ulaşmış editör ve yazar arkadaşlarımızı ödüllendirmek amacıyla belirli zaman aralıklarında gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ile akademik kitap vb. hediye ediyoruz. Bu durum şimdilik geçerli olmakla birlikte ilerleyen zamanda değişimler söz konusu olabilir.

Sitemizde yönetici, editör, yazarlık ve içerik sağlayıcı gibi pozisyonlar mevcuttur. Sitemizde yazarlık pozisyonu herkese açıktır ve aşağıda belirtilen kuralları yerine getiren herkes başvuru yapabilir.

Yazar Olmak İçin Gerekli Koşullar

 • Yazar olmak için eğitim düzeyi, ırk, din, cinsiyet farkı gözetmeksizin herkes başvurabilir.
 • Yasal sorumluluklar için 18 yaşından büyük olmalısınız.
 • Ve en önemlisi kendinize inanmalısınız.

Yazarlık Süresi?

Bazı katkılar, tek seferlik değil de, aylarca ve yıllarca sürecek çok uzun soluklu bir katkı da olabilir. Bunun için makul süre belirleyin. “Kafaya göre” gibi bir yaklaşım, neredeyse her zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Ancak o belirlenen sürenin altında kalmak, Mühendis’in yayın akışını ve gönüllülere olan bağımlılığını olumsuz etkileyebilir.

Mühendis’te İçerik Yayınlamak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 • Ne tip bir katkıyı, ne süreyle sağlamak istediğinizi net bir şekilde belirlemelisiniz.
 • Bize hangi yeteneğinizi veya deneyiminizi kullanarak katkı sağlayabileceğinizi belirleyin. Örneğin, “X konusunda yazılar yazabilirim.”, “A yazınızın görseli için bir kara kalem çizim yapabilirim.” gibi.
 • Lütfen mümkün olduğunca spesifik ve net olun. “Ne iş olursa yaparım.” tarzı yaklaşımların neredeyse her zaman devamsızlıkla ve/veya başarısızlıkla sonuçlandığını unutmayın.
 • Yazılı içeriklerinizin uyması gereken kuralları ve yazı formatı ile ilgili dokümana bu sayfanın altında bulunan linkten ulaşabilirsiniz. Yazılarınızı yazarken bu şablonu kullanmalısınız. Mühendis formatına uymayan içerikler reddedilecektir.
 • Yazılarınız mümkün olduğunca kopya cümle içermemeli ve başka sitelerden almak zorunda kalacağınız bilgileri doğrudan yazınızda yer verirken mutlaka kaynak belirtmelisiniz.
 • Yazılarınızı kendi düşüncelerinizle uzmanlık alanınız ve tecrübe ettiğiniz konularda paylaşabilirsiniz. Bilinen bir konuyu kendi düşüncelerinizle ifade edip kendinize özgü cümleler ile paylaşmalısınız.
 • Yazılarınız en az 500 kelimeden oluşmak zorundadır. İçeriğe uygun görsel ve başlık ve alt başlıklara gruplamalısınız.
 • Din ile alakalı yazı yazmayı düşünüyorsanız, din ile bilim arasındaki ilişkiyi anlatan yazılar veya bilim adamlarının inançlarına yer verebilirsiniz.
 • Yazılarınızı uluslararası bilim sitelerinden kaynak göstererek çeviriler yaparak da oluşturabilirsiniz. Elinizde bulunan İngilizce kaynakları çevirip özet şeklinde paylaşabilirsiniz.
 • Yazarlarımız yazılarını her yaş grubundan toplumun büyük bir kesimine hitap ederek yazacağı için (bazı kategoriler hariç) yazılarını buna göre yazması gereklidir.
 • Bir adet pilot yazı yazıp incelenmesi için iletisim@muhendis.web.tr adresimiz üzerinden 220 karakteri aşmayan kendinizi tanıtan kısa bir yazı, kullanmak istediğiniz avatar ya da kendi fotoğrafınız ve iletişim bilgileriniz ile birlikte bizlere iletebilirsiniz.
 • Yazılarınız yayınlanmadan önce editörler tarafından incelenir ve yazı üzerinde SEO için gerekli ayarlamalar yapılarak ve gerekli görseller eklenerek yazınız yayınlanır. Eğer içeriğinizle ilgili sizin tarafınızdan yapılması gereken daha kapsamlı düzenlemeler gerekiyorsa, bu konu hakkında size bilgi verilecektir. Yayınlanması uygun görülmeyen içerikler için de bilgilendirme yapılacaktır.
 • Bize yazar olarak katılan arkadaşlarımız sitemizde yer alan Gizlilik Beyannamemizi ve Kullanım Şartlarımızı da kabul etmiş olur.

Yazarlık Yapmanın Sizlere Sağlayacağı Avantajlar

 • Öğrenciler için, sitemizin kurucu kişileri kendi sektörlerinde aktif olarak çalışan ve iş çevreleri geniş olan mühendis ve akademisyenlerden oluşmaktadır. Yazılarınız ile kariyer olarak kendinizi göstermiş olursunuz.
 • Kurallarımıza uygun olarak hazırladığınız yazılar bilimsel bir makale niteliği taşıyacağı için özellikle akademik anlamda referans değeri taşıyacaktır.
 • Yazdığınız yazı sizin adınıza paylaşılacağı için web ortamında isminizin ön plana çıkma şansı olacaktır.
 • Öğrendiğiniz bilgilerle ilgili yazacağınız yazılarla adınıza açık bir kaynak oluşmuş olacaktır.

İşte bu kadar basit ve bunu başarmaya bir adım daha yakınsınız!. Mühendis’e yaptığınız her türlü katkı için şimdiden çok teşekkürler.

MÜHENDİS AİLESİ

Yazı şablonunu indirmek için tıklayın