Isıtma Sistemleri

Kalorifer Tesisatlarında En Uygun Boru Çapı Seçimi

Kalorifer tesisatlarında boru çapı hesabı yapılırken ya R basınç düşümü kabulünden ya da hız değerlerinden hareket edilir. Genellikle bir R basınç düşümü kabulünden hareket edilir. Bu arada çap seçilirken hız değerlerine de bakılmalıdır. Braşmanlarda en küçük değerde olan su hızı boru çapları büyüdükçe düzgün şekilde artmalı ve kazan girişinde en büyük hıza ulaşmalıdır. Su akış sesi çevreyi rahatsız etmemelidir. Bu nedenle konfor ısıtmasında su hızı branşmanlarda 0,2 – 0,3 m/s mertebesinde olmasına dikkat edilir. Su hızının 2″ e kadar borularda 1 m/s den az olmalı, daha büyük çaplı borularda ise 1,5 m/s yi aşmamalıdır.

Basınç düşümünün büyük seçilmesi durumunda boru çapları küçük çıkacak ve buna bağlı olarak da boru şebekesi daha ucuza mal olacaktır. Ancak basınç düşümünün büyük seçilmesiyle sirkülasyon hızları ve basınç kayıpları artacağından pompanın tükettiği enerji miktarı artacaktır. R basınç düşümünün düşük seçilmesi durumunda ise boru çapları büyük çıkacak ve boru şebekesi daha pahalıya mal olacaktır. Buna karşılık pompanın tükettiği enerji azalacaktır.

Boru şebekesinin ve işletme giderlerinin daha ekonomik olması açısından ortalama basınç düşümleri küçük tesislerde R = 5-8 mmSS/m, büyük tesislerde R = 8 – 15 mmSS/m alınabilir. Bu bilgiler doğrultusunda aşağıdaki adımlarla boru çapları belirlenir.

kalorifer 10
kalorifer 20

Suyun hızı artırılarak aynı çaplı borularda daha fazla ısıtma yükünün ihtiyacı karşılanabilmektedir.

kalorifer boru capi
soguk su boru capi

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar

Başa dön tuşu