Havalandırma Sistemleriİklimlendirme Sistemleri

İklimlendirme Sistemlerinde Filtre Çeşitleri

Yazı İçeriği

Hava, %78 Azot, %21′ Oksijen, %1 Argon ve az miktarda diğer gazlardan oluşan bir gazdır. Sanayileşme ile birlikte gittikçe artan hava kirliliği ve içerisinde bulundurduğu farklı tanecikler günlük yaşantımızda sağlığımıza, yaşadığımız çevreye ve üretilen ürünlere ve tüketim maddelerine zarar verir.

Bu yazımızda iklimlendirme santrallerinde hava kalitesini arttırmak için yapılan filtre çeşitleri, sınıfları ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Filtre Çeşitleri

Filtre sözcüğünü kısaca tanımlayacak olursak” Havanın içerisinde istenilmeyen kirletici gazları, buhar ve farklı tanecikleri havadan ayrıştırmaya yarayan cihazlara” denir. Klima santralleri veya havalandırma sistemlerinde  dış ortam ile mahal arasında istenmeyen gaz, toz, buhar veya cisimleri tutmak, gerekli ayrıştırmayı yapmak ayrıca virüs ve bakterilerin azaltmak amacıyla kullanılır. İstenilen hava kalitesine göre uygun filtre seçimi yapılır. Bir hava filtresinin seçiminde 3 ana unsur vardır;

  • Filtrenin verimi
  • Havanın verimi
  • Filtrenin ömrü ve toz tutma kapasitesidir.

Bu maddelere başka bir yazımızda ayrıntılı değineceğiz.

Büyük parçacıklar için kaba filtreler

Metal Kaba Toz Filtresi

Oldukça kaba tozları tuttukları için kirlendikten sonra tekrar temizlenip kullanılabilirler.

kaba toz filtre

Kuru ve Kaba Lifli Plastik ya da Cam Lifli Filtreler

Bu tür filtreler 10 µm çapına kadar tozları tutarlar. Kirlendikten sonra atılan ya da temizlendikten tekrar kullanılan tipleri vardır.

cam elyaf filtre

İnce Parçacıklar İçin Mekanik Filtreler

Atmosferde bulunan ve büyüklüğü 1 µm çapına kadar olan serbest tozları tutarlar.

Çok İnce Tozlar İçin Mekanik Filtreler

Büyüklüğü 1 µm ‘den daha küçük ol an tozları ayrıştırmak için kullanırlar. Kademeli olarak yapılan bu filtreler  kaba ve ince tozları birlikte ayrıştırmak için en az üç kademelidirler.

HEPA ve ULPA Filtreler

hepa ulpa filtre

Adını High Efficiency Particulate Arrestin kısaltmasında alan hepa filtreler yüksek verimli tanecik yakalama kapasitesine sahip bu filtreler çok küçük boyuttaki parçacıkları % 85 üzerinde yakalama verimi ile tutarlar. 0,3 mikron çapına kadar tanecikleri yakalayabilirler. H10-H13-H14-U15 sınıfında filtreleme yaparlar.

ULPA filtreler ise Hepa filtrelerden daha hassas filtrelerdir ve yakalama verimleri %99,99 oranına sahiptirler. Bakım gerektirmezler ancak kullanıldığı ortam ve kullanım sıklığına bağlı olarak en fazla 6-12 ayda bir değiştirilmelidirler. Genellikle ameliyathane, hastane ve temiz oda uygulamalarında sıklıkla kullanılırlar.

Elektrostatik Filtre

elektrostatik filtre

İyonlaşma şekliyle çalışır. Tozlara elektrik yükleyen pozitif  yüklü bir volfram  ile pozitif ve negatif yüklenebilen  kondansatör plakadan oluşur. Hava hızına bağlı olarak etkisi değişir. 1 m/s den küçük hava hızlarında 0,1 µm çapındaki tozlara kadar ayrıştırabilir.

Aktif Karbon Filtreler

aktif karbon filtre

Aktif karbon filtreler genellikle koku tutucu filtreler olarak kullanılırlar. Sentetik elyaf ile desteklenmiş olanları ayrıca toz tutucu filtre olarak kullanılır.

Aktif karbon filtreler kartuş, kaset ve plastik kasalı olarak kullanılan filtre iç malzemesine göre imal edilebilirler. Granül karbonlu filtrelerde filtre kirlendiğinde sadece granülü değiştirmek yeterlidir.

Kâğıt ve Teflon Filtreler

kağıt filtre

Elektrostatik toz boya ve endüstriyel alanlarda kullanımı yaygındır. Özel imalat istenmediği takdirde dış kısımlarında koruyucu sac bulunmaz. Bu filtreler ters şoklama sistemiyle çalıştırılarak hem üzerinde birikmiş toz boşaltılır hem de filtre verimi artırılır.

Yapılış Çeşitlerine Göre Filtre Tipleri

Zig-zak (V) Tipi Filtre

rijit filtre

Bu filtrelerin amacı yüzey alanı artırılarak değişim ya da temizleme süresini uzatmaktır. En güzel  örnekleri kompakt (rijit) filtrelerdir. Rijit filtreler cam lifinden oluşan filtre kâğıdından mini pileli  olarak imal edilirler. “V” şeklinde cepler oluşturan plastik kasalar içerisine yerleştirilirler. Hem  hafif hem de montajları kolaydır. Torba filtrelerde oluğu gibi hijyenik klima santrallerinde HEPA  filtrelerin önüne monte edilebilirler. Kompakt filtreler G4, F5, F6, F7, F8 ve F9 sınıfında filtreleme  yaparlar.

 Torba Filtreler

torba filtre

Torba filtreler sentetik elyaf malzemeden oluşurlar ve kullanılan elyafın çeşitliliğine göre yüksek toz tutma kapasitelerine sahiptirler. 500-600 mm derinliklerinde imal edilirler. Havalandırma  istemleri yanı sıra hijyenik klima santrallerinde HEPA filtrelerin önüne monte edilerek büyük  taneciklerin tutulmasını ve korunmasında kullanılırlar. Torba filtreler G4, F5, F6, F7, F8 ve F9  sınıfında filtreleme yaparlar.

Kaset Filtreler

kaset filtre

Kaset filtreler malzemesine göre metal, yıkanabilir ve karton kaset filtreler olarak ayrılabilir. Metal kaset filtreler isminden de anlaşılacağı üzere bileşenleri alüminyum, galvaniz saç veya paslanmaz sacdan imal edilen içerisinde arttırılmış yüzeyli örgü tel veya panel bulunur.

Yıkanabilir kaset filtreler ise poliüretan filtre malzemelidir.

Karton kaset filtrelerde dış çerçevesi kartondan olup iç filtre malzemesi sentetik elyaf veya elyaf malzemeden oluşur.

Rulo Filtreler

Kompresörler, boyahaneler ve endüstriyel havalandırma sistemlerinde rulo halinde panellere yerleştirilerek kullanılır.

Otomatik Döner Filtreler

Uzun süre değiştirilmeden kullanma amacıyla yapılan bir elektrik motoru tarafından düşük devirde sarılarak geçen filtrelerdir. Kirlenen kısım yerine temizi gelir.

Akordeon Filtreler

Yapışkan, reçine, cam lifleri, katran, gres, metal ve ahşap sanayisinde sıkça kullanılırlar.

Bunların dışında disk ve vakum tambur tipte endüstriyel filtreler de bulunmaktadır.

Filtre Dirençleri

Filtrelerin kullanım alanlarında sisteme yaratığı basınç etkisi yaklaşık olarak tablodan görülmektedir.

filtre dirençleri

Filtrelerin Sınıflandırılması

Uygulama alanlarına göre filtreler G ile U arasında sınıflandırma yapılır. Aşağıdaki tabloda özet olarak gösterilmiştir.

Filtrelerin Sınıflandırılması

Bir yanıt yazın

Benzer Yazılar

Başa dön tuşu