Bilime Yön Verenler

Albert Claude Kimdir?

Yazı İçeriği

Son günlerinde Çin’de ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde dünyaya yayılan Koronavirüs salgını bize sağlık alanında yapılan bilimsel çalışmaların ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlamamızı sağladı. Virüsler ve hücreler üzerinde çalışmalar yaparak Nobel Tıp ödülünü alan bilim insanı Albert Claude da bu alanda önemli isimlerden biri.

Albert Claude’nin Gençlik Hayatı ve Eğitimi

Albert Claude 1974

Albert Claude 1899 yılının 24 Ağustos ayında Belçika’da dünyaya geldi. Üç erkek ve bir kız kardeş arasında en küçüğüydü. Babası Paris’te eğitimli bir fırıncıydı ve Longlier vadisinde tren istasyonunun yakınındaki bir mağazayı işletiyordu. 1902 yılında henüz 7 yaşında iken meme kanseri geliştiren annesi öldü. Okul öncesi hayatını bu şekilde hasta annesiyle birlikte geçirdi. İlköğretimine, doğum yeri olan Longlier’da bir ilkokulda başladı.

Ancak ekonomik nedenlerden dolayı 1907’de Belçika’nın güneydoğusunda Fransa ile Lüksenburg sınırına yakın Athus’a taşındılar. Burada Almanca konuşulan bir okula kayıt oldu. İki yıl sonra beyin kanaması nedeniyle engelli olan amcasına bakmak için okuldan ayrıldı. O dönemlerde patlak veren Birinci Dünya Savaşı sırasında bir çelik fabrikasında endüstriyel tasarımcı olarak çalıştı. İngiliz savunma bakanı Winston Churchill‘den ilham alarak direnişe katıldı ve tüm savaş boyunca hizmet verdiği İngiliz İstihbarat Servisi’nde görev yaptı. Bu sıralarda iki kez toplama kamplarında esir düştü.

Savaştan sonra eğitimine kaldığı yerden devam etmek istedi. Ancak Yunanca ve Latincenin bol olduğu tıpta eğitim verecek okul olmadığı için bir maden okuluna kayıt olmaya çalıştı. Liege Üniversitesi’nde biyokimya profesörü olan Marcel Florkin, dönemin Milli Eğitim Bakanlığında Yükseköğretim Müdürlüğünün başına geçti ve idaresi altında savaş gazilerinin diploma veya diğer sınavlar olmadan yüksek öğrenime devam etmesini sağlayan yasayı kabul etti. Savaş hizmetine bir onur olarak, Albert Claude 1922’de tıp okumak için Liege Üniversitesi’ne kabul edildi . 1928’de ise Tıp Doktoru unvanı ile mezun oldu.

Albert Claude’nin Kariyer Hayatı

Kendini tıbbi araştırmalara adadı. Doktora Tezinin fare kanserlerinin sıçanlara nakli üzerine çalışan Claude Belçika hükümetinden seyahat hibeleri aldı. Bununla birlikte, Dahlem’de 1928-1929 yılının kışında Berlin’de doktora sonrası araştırmalarını, önce Institut für Krebsforschung’da, daha sonra Kaiser Wilhelm Biyoloji Enstitüsü’nde, Prof. Albert Fischer’in doku kültürü laboratuvarında çalıştı. 1929’da Belçika Amerikan Eğitim Vakfı’ndan burs aldı.

New York’ta bulunan Rockefeller Enstitüsü’ne başvurdu. Daha sonra Simon Flexner‘ın, Rous sarkom virüsünün izolasyonu ve tanımlanması üzerinde çalışma önerisini kabul etti ve hücre biyolojisinde çığır açan başarılarını yaptı. Mitokondri, kloroplast, endoplazmik retikulum, golgi aparatı, ribozom ve lizozom gibi hücre organellerinin bileşenlerini keşfettiği hücre parçalama tekniğini geliştirdi.

Albert Claude kimdir

1941 yılında ise Amerikan vatandaşlığına kabul edildi.

Daha önceki elektron mikroskopları sadece fiziksel araştırmalarda kullanılıyordu. Mitokondri yapısını incelemek üzere biyoloji alanında elektron mikroskobunu ilk kullanan kişi oldu. 1945’te hücrenin ilk ayrıntılı yapısını yayınladı. Toplu çalışmaları, hücrelerin karmaşık işlevsel ve yapısal özelliklerini oluşturdu. Mitokondrinin tüm hücrelerin güç merkezi olduğunu keşfetti. Ayrıca stoplazmada bulunan RNA ile dolu granülleri keşfetti ve daha sonra bunu hücrenin protein sentezleme makineleri olan ribozomlar olarak adlandırdı. Ortağı Keith Porter ile ökaryotik hücrelerin yıkımıyla oluşturulan mikrozomları kanıtladı ve bu aslında endoplazmik retikulum keşfi demekti.

Albert Claude’nin Takdir ve Ödülleri

 • 1949’da Jules Bordet Kanser Araştırma ve Tedavi Enstitüsü Müdürlüğü yaptı.
 • 1965 yılında Belçika Ulusal Bilimsel Araştırma Fonu (NFSR) Baron Holvoet Ödülü aldı.
 • 1970 yılında Columbia Üniversitesi’nden Louisa Gross Horwitz Ödülü aldı.
 • 1971’de Brüksel Özgür Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Emeritus Profesör oldu.
 • 1971’de Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter Ödülünü aldı.
 • 1972’de meslektaşı ve arkadaşı Christian de Duve’nin desteğiyle, Louvain Üniversitesi’nde (Université catholique de Louvain) profesör ve Louvain-la-Neuve’deki “Laboratoire de Biologie Cellulaire et Cancérologie” nin de müdürü oldu.
 • 1974’te ise George Palade ve arkadaşı Christian de Duve ile birlikte Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü aldı.
 • 1929’dan beri farklı derecelerde bağlı kaldığı bir kurum olan Rockefeller Üniversitesi’nde profesör olarak atandı.
 • Modena, Brno, Liège, Louvain, Gent, and the Rockefeller Universitelerinden fahri doktora ünvanı.
 • Belçika Tıp Akademisi Madalyası verildi.
 • Belçika Kraliyet Bilim ve Sanat Akademileri üyeliği.
 • Fransız Bilimler Akademisi üyeliği.

Albert Claude, 1935 yılında, Philippa adında kızı olan Julia Gilder ile evlendi. Rockefeller’deyken boşandılar. Philippa sinirbilimci oldu ve Antony Stretton ile evlendi.

albert claude nobel odulu

1971 yılında Université libre de Bruxelles ve Institut Jules Bordet’in direktörlüğünden emekli olduktan sonra, 1977 yılında azalan aktivitesi nedeniyle istifa eden ortak çalışanı Dr.Emil Mrena ile Louvain Üniversitesi’nde araştırmalarına devam etti. 22 Mayıs 1983 Pazar gecesi Brüksel’deki evinde hayata veda etti.

Kaynak
12

Bir cevap yazın

Benzer Yazılar

Başa dön tuşu